Adwokat Daniel Ruszkowski

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej?

silver and black car engine
03 maja 2025

Wypadek drogowy – co dalej?

Skontaktuj się

Wypadki drogowe to niestety codzienność na polskich drogach. Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć zderzenia, nawet zachowując najwyższą ostrożność podczas jazdy, szczególnie gdy jest ono spowodowane niewłaściwym zachowaniem innego uczestnika ruchu drogowego. W wyniku zdarzeń drogowych często dochodzi nie tylko do szkód materialnych, ale i poważnych obrażeń ciała. Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku samochodowym – niezależnie od tego, czy byłeś kierowcą, pasażerem, pieszym czy rowerzystą – przysługują Ci określone prawa, o których warto wiedzieć.

 

1. Prawo do odszkodowania z polisy OC sprawcy

 

Jednym z podstawowych obowiązków posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zawarcie umowy odpowiedzialności cywilnej (tzw. polisy OC). Jest to wymóg ustawowy, którego zignorowanie pociąga za sobą określone konsekwencje. Na szczęście sytuacje, w których dochodzi do wypadku z udziałem nieubezpieczonego pojazdu, należą do rzadkości. Pierwszą czynnością po stłuczce – oczywiście po zabezpieczeniu jej uczestników, miejsca zdarzenia i wezwaniu odpowiednich służb – powinno być uzyskanie numeru polisy ubezpieczeniowej obejmującej pojazd, którym kierował sprawca. Jest to istotne, ponieważ wszelkie roszczenia o odszkodowanie związane z wypadkiem mogą być kierowane bezpośrednio do podmiotu udzielającego tego ubezpieczenia. Choć możliwe jest kierowanie roszczeń bezpośrednio do sprawcy zdarzenia, znacznie szybsze i prostsze jest uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela. A ten zobowiązany jest między innymi do zwrotu kosztów:

  • naprawy uszkodzonego pojazdu lub wypłaty jego wartości rynkowej (w przypadku szkody całkowitej),

  • holowania i parkowania pojazdu,

  • najmu pojazdu zastępczego na czas naprawy,

  • leczenia, rehabilitacji i dojazdów do placówek medycznych (mogą być dochodzone jeszcze przed ich poniesieniem),

  • opieki nad osobą poszkodowaną.

 

2. Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

 

Rolą odszkodowania jest zwrot kosztów poniesionych na skutek zdarzenia, czyli szkody majątkowej. Ma ono wyrównać doznaną stratę finansową. Osobie poszkodowanej w wyniku wypadku drogowego może również przysługiwać prawo do zadośćuczynienia. Prawo to regulowane jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. W przeciwieństwie do odszkodowania, celem zadośćuczynienia jest rekompensata doznanej krzywdy, czyli szkody na zdrowiu i psychice. Jest to świadczenie jednorazowe, które w swoim założeniu ma wynagradzać poniesione przez osobę poszkodowaną cierpienie. Biorąc pod uwagę fakt, że nie da się „wycenić” cierpienia, ustawodawca posługuje się terminem „odpowiedniej sumy pieniężnej”. W praktyce – o ile dojdzie do sporu sądowego – kwota zadośćuczynienia ustalana jest przez sąd w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy i doświadczenie życiowe orzekającego sędziego.

 

3. Renta z tytułu niezdolności do pracy lub zwiększonych potrzeb

 

Skutki wypadku drogowego mogą mieć charakter długofalowy, zwłaszcza w obszarze zdrowia. Jeżeli w jego wyniku poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby, może on żądać od ubezpieczyciela zapłaty renty. Jest to świadczenie okresowe, czyli wypłacane cyklicznie – najczęściej co miesiąc. Jego zadaniem jest wyrównanie ponoszonych kosztów związanych z leczeniem lub rehabilitacją, a także rekompensata zmniejszonych możliwości zarobkowych.

 

Podsumowanie

 

Poszkodowani w wypadkach drogowych mają szeroki katalog uprawnień, które pozwalają na uzyskanie realnej pomocy i rekompensaty za poniesione straty. Kluczowe jest szybkie działanie, dokumentowanie szkód i – najlepiej – skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Zwłaszcza że ubezpieczyciele często zaniżają należne świadczenia. Pamiętaj: masz prawo walczyć o sprawiedliwość i pełne odszkodowanie.

Polityka Prywatności

Kancelaria Adwokacka

Adwokat Daniel Ruszkowski

NIP 6793249475

ul. Kordiana 60/34B

30-653 Kraków

Tel: 530 865 603